İsrailli generalden itiraf: Ordumuz çırpınıyor, itibarımız kalmadı!

General Gadi Shamni, İsrail gazetesi Maariv’e verdiği beyanatta, Gazze’den bütün “esirlerin” geri alınmasının zor olduğunu ifade etti. Shamni, Hamas’ın savaşta ağır kayıplar vereceğini fakat askeri olarak yok edilemeyeceğini vurguladı. Shamni’ye göre Netanyahu hükümeti, İsrail’i yıllardır çıkmaza sürükledi, ülkeyi yalnızlaştırdı ve ekonomiye ciddi zararlar verdi.

Shamni, en tehlikeli gelişmenin ise İsrail’in bölgesel güç statüsünün dramatik şekilde erozyona uğraması olduğunu söyledi. Shamni, 7 Ekim’de Hamas’ın Gazze sınırına düzenlediği saldırıya kadar İsrail’in bölgesel bir güç olduğunu savundu.

“YEDEK ORDU ÇÖKECEK”

İsrail ordusunda General rütbesinde olan İshak Brick de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İsrail ordusunun, savaş ne kadar sürerse sürsün Hamas’ı devirecek kapasiteye sahip olmadığını söylemişti. Brick, Gazze’deki çatışmaların devamının İsrail’e ağır kayıplar vereceğini, kısa sürede yedek ordunun çökeceğini ve bunun ekonomiye, uluslararası ilişkilere ve toplumsal bütünlüğe zarar vereceğini savundu.

Brick, “savaşın ertesi günü” için bir planın olmamasının, İsrail ordusunda daha fazla askerin ölümüne yol açacağını, özellikle de daha önce bulundukları bölgelere geri döndükleri için. Refah’ın ele geçirilmesinin, Hamas’ı devirme hedefinin tabutuna çakılacak son çivi olacağını belirtti.

100 BİN SİVİL EVİNDEN OLACAK

Lübnan cephesine ilişkin olarak Brick, İsrail ordusunun Hizbullah’ı Litani Nehri’nin ötesine süremeyeceğini ve devam eden gerilimler nedeniyle yaklaşık 100 bin İsrailli sivilin evlerine dönemeyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir